איך מזהים שיש פנצ׳ר בגלגל ואיך לתקן אותו

פנצ'ר בגלגל נחשב למצב מסוכן שמצריך זיהוי וטיפול מהיר. עובדה זו ידועה לרבים, אך מעטים מכירים בסימנים שיאפשרו לגלות אם מדובר בפנצ'ר שניתן לטפל בו באופן עצמאי או שמא, יש צורך בהגעה אל פנצריה. הישארו אתנו ותגלו תוך כמה רגעים איך מזהים שיש פנצ׳ר וגם איך לתקן את הפנצ'ר באופן המקצועי ביותר.

 

איך מזהים שיש פנצ'ר – הסימנים השונים

להלן הסימנים השונים שיעזרו לנו להבין איך מזהים שיש פנצ׳ר:

 

הסימן ה – 1 שצפוי להעיד על פנצ'ר: ההגה רועד

יש 4 סימנים בולטים שיעידו כי יש צורך בהליך של תיקון צמיגים לרכב באופן בהול. נציין כעת כי הסימן הראשון שעלול לבוא לידי ביטוי בעת נסיעה ברכב נוגע לרעידות של ההגה. אם נהגתם על הרכב וגיליתם שההגה החל לרעוד במפתיע במהלך הנסיעה לאורך זמן, עליכם לעצור בצד הדרך ולבדוק את מצב הגלגלים. שכן, רעידות מסוג זה צפויות להעיד על חוסר איזון של האוויר בגלגלי הרכב.

 

הסימן ה – 2 שצפוי להעיד על פנצ'ר: הרכב לא נוסע בקו ישר

אי אפשר לכתוב מאמר שעוסק בזיהוי של פנצ'ר ברכב מבלי להציג בפניכם את הסימן המטריד ביותר שעלול להלחיץ אתכם במהלך הנהיגה. מדובר ברגע שבו אתם מגלים שלהגה שלכם יש חיים משלו. הכוונה היא שבזמן הנהיגה ברכב, אתם מוצאים את עצמכם נאבקים בו, כדי שהוא לא יסטה לצד מסוים. אם חוויתם סיטואציה שכזו, עליכם לדעת כי מדובר בהליך שיצריך תיקון פנצר באופן מידי. שכן, מדובר במצב שעלול לגרום לתאונה קשה.

איך מזהים שיש פנצ'ר

הסימן ה – 3 יעזור לכם להבין איך מזהים שיש פנצ׳ר : לחיצה חזקה על הבלם לא מובילה לעצירה מוחלטת

נהגים מנוסים יודעים כי עליהם לרדת מהכביש במידה והרכב אינו בולם כראוי. שכן, מדובר בסימן שצפוי להעיד על תקלה מסוכנת. אם אתם קוראים את מילים אלו ומזדהים, כדאי שתדעו שמצב כזה מצריך תיקון פנצ׳ר בבהילות. שכן, סביר להניח שחסר אוויר באחד או יותר מגלגלי הרכב והדבר עשוי להוביל לבלימה איטית שתסכן הולכי רגל ונוסעים במכוניות אחרות.

 

הסימן ה – 4 שצפוי להעיד על פנצ'ר: האוויר יוצא מהגלגל לאחר מילוי

שמענו לא פעם על אנשים שהגיעו אל תחנת דלק כדי למלא אוויר בגלגלים. הם ציינו בפנינו כי לאחר כמה דקות, שעות או ימים הם גילו שהאוויר יצא שוב מהגלגלים. במקום לתהות אם ישנה תקלה כלשהי, הם חזרו על הפעולה שוב ושוב (מבלי לדעת שמדובר במצב שמצריך הגעה דחופה אל פנצריה). אנחנו כאן כדי ליידע אתכם כי מדובר בסיטואציה שצריכה להדליק לכל נהג "נורה אדומה". שכן, ניתן להבין שיש חור בגלגל שמוביל לבריחה של אוויר לאחר פעולת המילוי.

 

איך מזהים שיש פנצ׳ר ומה חשוב שתכירו בדברים שאסור לכם לעשות

חשוב מאוד שתכירו ותנקטו באמצעי הזהירות הבסיסיים שיאפשרו לכם לזהות אם יש פנצ'ר בגלגל מבלי להיפגע. מדובר בראש ובראשונה בחיפוש אחר האפוד הזוהר ולבישתו. ביצוע פעולה זו תאפשר לנהגים אחרים לראות אתכם ממרחק רב ולהתרחק מהרכב שלכם, כדי שתוכלו לצאת ממנו בבטחה. בנוסף לכך, עליכם לגשת אל תא המטען של הרכב ולהוציא ממנו את המשולש האדום שיתריע לעוברים והשבים כי הרכב שלכם תקוע. שימו לב –החוק קובע שיש להציב את המשולש האדום במרחק של כ – 10 מטרים מהרכב שלכם ולא פחות מזה.

 

איך מזהים שיש פנצ׳ר – אלה הדברים שכדאי לעשות

אם גיליתם שיש פנצ'ר בגלגל, עליכם קודם כל למצוא מקום בטוח לעצור בו לצד הדרך. אם לא מצאתם מקום שכזה, המשיכו בנסיעה במהירות נמוכה עד שתגיעו למפרץ או מקום בטוח אחר לעצירה. לאחר שתבצעו עצירה מוחלטת של הרכב, תצטרכו לבדוק שיש ברשותכם את כל הפריטים הבאים:

  • מפתח גלגלים
  • ג'ק
  • גלגל רזרבי

מצאתם את כל הפריטים בתא המטען? מצוין! בשלב זה עליכם להניח את הגלגל הרזרבי והג'ק בצד ולבדוק אם מפתח הגלגלים מתאים לברגים של צמיגי הרכב רגע לפני שתרימו אותו על הג'ק. בירור שכזה ימנע מכם מאמצים מיותרים. אם תגלו שאחד או יותר מהפריטים הללו חסרים, תצטרכו לפנות לקבלת טיפול מקצועי בפנצ'ריה מוסמכת שנמצאת בקרבת מקום. כך שאם אתם מתגוררים בצפון ומצאתם את עצמכם עם פנצ'ר באזור מרכז הארץ, עליכם להגיע אל פנצ'ריה תל אביב והסביבה. אם תגלו שהפנצ'ריה הקרובה ביותר נמצאת במרחק רב מכם, תצטרכו ליצור קשר עם גרר שיוביל את הרכב עד לפתח המקום.

איך לתקן פנצ'ר

הימנעו מניסיונות תיקון עצמאיים

אם קראתם בעיון רב את הסימנים שצוינו לעיל והבנתם שיש לכם פנצ'ר בגלגל, כדאי שתדעו שלעיתים מדובר בתקר קטן בלבד שגורם לאנשים לחשוב כי הם יכולים לטפל בו באופן עצמאי. יש מי שחושבים שמדובר בחור שלא מצריך מכם החלפה של הגלגל, אלא רק תיקון קטן. במצבים שכאלה, עדיף שלא לבצע את התיקון לבד. שכן, תיקון פנצר ברכב זה לא עניין של מה בכך. אתם יכולים לתקן את הגלגל באמצעות כלים או חומרים שיש בביתכם, אך יש סיכוי שתגלו בהמשך כי התיקון בוצע באופן לקוי והדבר הוביל לתאונה רבת נפגעים. זה הרי ידוע שטיפול בגלגלים של הרכב צריך להתבצע על ידי מומחים בתחום בלבד. הכוונה היא לא רק למצבים שבהם הצמיג התפוצץ בעקבות שחיקה, אלא גם למצבים "קלים" יותר לכאורה.

 

כך תגיעו אל פנצ'ריה מוסמכת

אף אחד לא רוצה לגלות שיש לו פנצ'ר באחד מגלגלי הרכב. הרי מדובר במצב שמצריך שינוי של סדר היום שחשוב לכולנו. עובדה זו גורמת לאנשים לפנות אל פנצ'ריה אקראית שנמצאת בצד הדרך מבלי לבדוק את טיבה. מדובר במצב שרצוי להימנע ממנו. שכן, אתם עשויים לגלות בדיעבד שהשירות שניתן שם אינו מקצועי או שהגלגלים שהותקנו על הרכב שלכם משומשים ותקולים. ההמלצה היא לערוך בירור מעמיק אודות הפנצ'ריה הנבחרת ולוודא כי זהו מקום מוסמך ומומלץ לביצוע הליך של תיקון צמיגים.

 

טיפ לסיום – תבדקו את לחץ האוויר בגלגלים בתדירות גבוהה

בדיקה חודשית של לחץ האוויר בגלגלים תאפשר לכם לעקוב אחר מצב האוויר בגלגלים. ולהימנע מהצורך להשתמש בידע על  איך מזהים שיש פנצ׳ר.  שכן, לחץ אוויר מאוזן יאפשר לכם ליהנות מ – 3 יתרונות חשובים:

  1. תוכלו לנסוע בבטחה
  2. הרכב ייסע באופן "חלק" ויציב על הכביש
  3. הרכב יצרוך דלק בכמות סבירה

חשוב לדעת כי לחץ האוויר בגלגלים משתנה מרכב אחד לאחר. אם אינכם יודעים כמה אוויר צריך למלא בגלגלי הרכב, עליכם להעיף מבט על המדבקה שנמצאת על הדלת שצמודה למושב הנהג או בדלת הקטנה של מילוי הדלק (נציין כי מדובר בטבלה מסודרת עם מספרים שתציג בפניכם את לחץ האוויר המומלץ בגלגלים הקדמיים והאחוריים של הרכב). אם לא תמצאו את מדבקות אלה, תוכלו פשוט לקרוא את ספר הרכב שיציג בפניכם את הפרטים המדויקים.

 

איך מזהים שיש פנצ׳ר – סיכום

עד כאן המאמר שהציג בפניכם את 4 הסימנים שיאפשרו לכם לזהות אם יש פנצר ברכב. בשלב זה אתם יודעים בדיוק מה עליכם לעשות במצב שכזה וממה חשוב להימנע. לנו נותר רק להמליץ לכם להגיע אל המומחים של צמיגי טיפטופ שיבצעו תיקון פנצר מקצועי במקום ויאפשרו לכם לחזור אל הכביש במהירות.

 

תיקון פנצ'ר

כמה סימנים נפוצים של פנצ'ר בצמיג כוללים צמיג מרוקן באופן גלוי, תחושת חבטה או רטט בזמן נהיגה, קושי בהיגוי או נורת אזהרה של לחץ אוויר בצמיגים בלוח המחוונים.

כדי לזהות חזותית פנצ'ר צמיג, חפש צמיג שנראה מנוזל או נמוך יותר מהאחרים. אתה עשוי להבחין גם בדופן הצמיג בולטת החוצה או בצורה יוצאת דופן בהשוואה לצמיגים מנופחים כהלכה.

אם אתה חושד בפנצ'ר בזמן הנהיגה, חשוב לעצור בבטחה לצד הדרך בהקדם האפשרי. לאחר עצירה, בדוק ויזואלית את הצמיגים לאיתור סימנים של ירידת אוויר או נזק. במידת הצורך, התקשר לסיוע בצד הדרך או החלף את הצמיג בעצמך אם יש לך את הכישורים והציוד.

כן, כמה סימני אזהרה של דליפה איטית בצמיג כוללים ירידה הדרגתית בלחץ הצמיג לאורך זמן, צורך תכוף בהוספת אוויר לצמיג, או הבחנת הצמיג מאבד לחץ מהיר יותר מצמיגים אחרים. בדיקת הצמיג לאיתור פנצ'רים, מסמרים או חפצים אחרים שנתקעו במשטח הדריכה יכולה גם היא לסייע בזיהוי דליפה איטית.

מאמרים נוספים בנושא
טיפטופ

רוצה פרטים נוספים?

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

חברת צמיגי טיפ טופ מתמחה בייבוא ג'נטים וצמיגים של החברות והמותגים המובילים ממדינות רבות בעולם. בנוסף, מגישה החברה שירות החלפת צמיגים, תיקון צמיגים וכיוון פרונט. על צוות עובדי החברה נמנים אנשי מקצוע מוסמכים לעבודה בתחום הג'נטים, הצמיגים והרכב על ידי משרד התחבורה. לצמיגי טיפ טופ תצוגת ענק של למעלה מ-1000 ג'נטים ומאות צמיגים במטרה לתת לכל לקוח את המענה המדויק עבורו.

עקבו אחרינו
פתח את הצ׳אט
צריך עזרה? 💬
היי 👋
איך אנחנו יכולים לעזור?